תמ"א 38

צרו איתנו קשר

captcha

מה זה בעצם תמ"א 38?

אנחנו שומעים לא פעם את צמד המילים הללו אבל לא בטוחים מה בעצם מסתתר מאחוריהן ומה המשמעות שלהן. ובכן, משמעות ראשי התיבות היא תכנית מתאר ארצית, והיא תכנית שמטרתה לחזק מבנים קיימים שבמקור נבנו שלא על פי תקן 413. חיזוק המבנים הוא אמצעי בטיחות חיוני שיסייע בהתגוננות בפני רעידות אדמה, והתכנית מתמקדת בכל אותם ההיבטים הנדרשים כדי שהמבנים הללו יהיו יציבים ועמידים לקראת כל תרחיש ולקראת כל מצב חירום. עם זאת, אין מדובר בתכנית המוגדרת כחובה על פי החוק. בעלי בניינים ודירות אשר מעוניינים לחזק את מבנה המגורים שלהם יכולים לעשות זאת באמצעות חברה לניהול פרויקטים של תמ"א 38.

מימוש זכויות בנייה

במבנים רבים מתגוררים כיום בעלי דירות שמחזיקים בזכויות בנייה והרחבה, אך קבלת היתר למימוש זכויות אלה מותנה בחיזוק המבנה, במסגרת תמ"א 38. כאמור, חיזוק מבנים אינו חובה על פי חוק ולכן מי שאינו מעוניין בהרחבות או בתוספות בניה אינו מחויב לחיזוק מבנה. תכניות תמ"א 38 כוללות גם שורה של פתרונות חשובים שמסייעים לחזק את המבנה בהתאם לתנאים הייחודיים שלו. תמ"א 38 מאפשרת צעד משמעותי נוסף, והוא הריסה של מבנה קיים לקראת הקמתו מחדש ובתוספת זכויות. חברת ניהול פרויקטים של תמ"א 38 שיש לה ניסיון רב בניהול ובביצוע פרויקטים מהסוג הזה תוכל לסייע לכם גם בהפקת המיטב מהזכויות הקיימות שלכם וגם במימוש הפוטנציאל שקיים במקום. המשמעות עבורכם היא מצד אחד מבנה מחוזק ויציב שערוך לכל תרחיש, ומצד שני מבנה מלוטש ומודרני הרבה יותר שיהפוך את הנכס שלכם לבעל ערך גבוה הרבה יותר.

היתרונות של תמ"א 38

בעלי דירות אשר מבקשים לחזק את המבנה שלהם יוכלו לעשות זאת אם נבנה לפני 1980, ואם הוא אינו עומד בתקן 413, כפי שצוין קודם לכן. קבלת ההיתר לחיזוק תעניק לבעלי הדירות והמבנים היתרים חשובים נוספים לתוספות בניה שונות, וכן הקלות מס חשובות. כאמור, גם עלות הנכס תעלה במידה ניכרת, וזאת בזכות כמה תוספות מרכזיות. תוספות אלו כוללות גם את שיפוץ נראות המבנה – בפנים ובחוץ, הוספת מעלית במבנים ישנים שבהם לא הייתה מעלית קודם לכן, בניית חדרי ממ"ד שהם היום בגדר חובה בבנייה חדשה, הרחבה של יחידות דיור קיימות, הוספת מרפסות שמש ואף החלפה ושדרוג של תשתיות קריטיות כמו חשמל ומים. אם כן, אין ספק שלתכנית תמ"א 38 יש יתרונות רבים, ואולי זוהי אחת הסיבות העיקריות לכך שפרויקטים רבים מתקיימים כיום במקביל בערים הגדולות בישראל. השילוב בין שני הצרכים המשמעותיים – חיזוק מבנים לקראת רעידות אדמה והשבחת הנכס – הוא השילוב שמושך בעלי דירות לפנות לחברות המתמחות בתכנון ובניהול פרויקטים של תמ"א 38, ובצדק.

נשמח לעמוד לשירותך ולייעץ לך!

צרו איתנו קשר